* * *
Bevallom, mindig is vonzott az írás, bár ez a tevékenység nem vág a szakmámba, és nem is tanultam a könyvírás fortélyait. Egy biztos: már gyermekkoromban is voltak próbálkozásaim. Akkor elkezdtem írni az erdők állatairól egy könyvet, amelyet saját kalandjaim és felfedezéseim alapján szerettem volna elkészíteni. Persze akkor az a könyv nem készült el teljesen. Az állatok szeretete azonban megmaradt, és végigkísérte az egész eddigi életem. Általános Állattenyésztő és Állategészségügyi Iskolát végeztem. Mindig voltak baromfik is az állataim között. Magam is sok könyvet olvastam, és, ha időm engedi, olvasok ma is. Akár szakmai, akár más témákban is. Nagyon sok hasznos szakkönyv segítette a munkám, de úgy gondoltam, ideje kicsit frissebb információkat, újabb fajtákat, modernebb technológiákat, és a mai Állatvédelmi Törvényeknek megfelelő tartási irányokat bemutatni. Számomra nyilvánvaló volt, hogy ezt egy könyv formájában szeretném megírni.
Mi az az újdonság, ami megkülönbözteti a Tarajosvilágot a többi, hasonló témájú szakkönyvtől? Van valami, amiben hiányt pótol a kötet?
Talán abban tér el több más, hasonló témájú kötettől, hogy igyekeztem nemcsak gazdasági oldalról megközelíteni a témát, hanem hobbiként is, és a különféle baromfikat mint kedvenceket bemutatni, végső soron pedig egy könyvben összefoglalni a nevelést, a tartást, az egyes fajták ismeretét, a keltetést, stb. Így akár annak is segíthet ez a könyv, akinek még sosem volt baromfija.
A kötet végigveszi a baromfitenyésztés minden felmerülő kérdését, témáját, a fajtaválasztástól a szaporításon át a dísztyúktenyésztésig. Kinek írta inkább: a kezdő tyúktenyésztőknek vagy a haladóknak?
Az volt a szándékom, hogy akár teljesen kezdő baromfitartók is el tudjanak igazodni a nevelés, a tartás tennivalói között, hogy segítsem őket a fajtaválasztásban, a keltetésben, a takarmányozásban. Viszont arra is gondoltam, hogy a már gyakorlott állattartóknak is adjak új információkat, hasznos tanácsokat, amelyek saját tapasztalataim alapján megkönnyíthetik a baromfitartást. Ezért a könyvnek szinte minden részében talál a gyakorlott baromfis is hasznos információkat, apró trükköket, akár a tartás, akár az elhelyezés, vagy a keltetés fejezetekben. Az évek során én is mindig tanulok apró fogásokat, vagy tapasztalok a csibék gondozása során olyan praktikákat, amelyek megkönnyítik a nevelésüket, és sikeresebbé teszi a tartásukat.
Mint mondtam, mindig volt valamilyen baromfim. Kezdetben törpetyúkokból szerettem volna hasznot húzni, kisebb-nagyobb sikerrel. Aztán, ahogy volt lehetőségem, vettem egy-két értékesebb fajtából kakast és tyúkokat. Ezeknek pedig nemcsak a tojásaiból szerettem volna kis hasznot, hanem a csibékből is, így indult a keltetés. Először egy, majd kettő, három keltető is ment egyszerre. Aztán szerettem volna “nagyban” csinálni, így jött, hogy naposcsibékkel kezdtem foglalkozni. Elkezdtem folyamatosan keltetni, húshibrid, tojó és kettős hasznú csibéket. Kora tavasztól késő őszig általában 4-5 ezer csibe hagyja el a nevelőmet.
A bevezetőben azt írja, hogy tapasztalata szerint egyre nagyobb az érdeklődés a háztáji baromfitartás és a különleges fajták tenyésztése iránt. Kezdőknek mit ajánl, hol és hogyan kezdjék? Húsbaromfitartással vagy belevághatnak valamilyen különleges fajta tenyésztésébe, ha kellőképpen felkészülnek?
Továbbra is úgy gondolom, hogy a baromfitartás jó irányba halad. Sokan hobbiként, de vannak, akik háztáji állományként szeretnének belefogni a tartásba. Az étkezési szokások és trendek azt diktálják, hogy a magunknak megtermelt hús és tojás más (jobb), mint a bolti. De mindenki szereti a zöld környezetet, és legtöbben az állatok közelségét is. Egyre divatosabb, hogy egy szépen kialakított kertes ház udvarán, akár egy díszes kifutóban, akár röpdében, kisebb-nagyobb díszbaromfi fajtákat tartanak. Bátran ajánlom mindenkinek, akár kezdőknek is, hogy vágjanak bele a baromfinevelésbe, ha kedvet éreznek hozzá, és válasszanak a lehetőségeikhez megfelelő fajtát. Nem mondom, hogy egyből nagyobb összeget fektessenek be, mert elkerülhetetlen a tanulópénz, de akár a Tarajosvilág is jó alap lehet kezdőknek. Amire szükség van az induláshoz, az minden megtalálható a könyvben.
Ez volt a legnehezebb, hogy időt találjak a munka és a gyermekeim mellett leülni, nyugodtan írni. A munkám teljesen más jellegű, egy szőnyegtisztítóban dolgozom főállásban, emellett reggel és este a keletetők, és a csibék ellátása is sok időt vesznek igénybe. De nekem az írás olyan, mint az olvasás. Ha elkezdem, és belelkesedem, szeretnék mielőbb a végére jutni. Ezért legtöbbször éjszaka, vagy kora hajnalban írtam. Nem tudom pontosan hány éjszakám ment rá, de összességében talán négy hónap volt míg elkészült a könyv alapja. Ezután természetesen a nyomtatásra kész végleges változathoz, még az utómunkálatok további 6-8 hét volt.
Önnek melyik fajta a kedvence? Melyiket tenyésztené legszívesebben (és miért)?
Nem tudnák kiemelni kedvenc fajtát. Az évek alatt sok fajtám volt, és mindig az aktuális a kedvenc. Van, aki egy bizonyos fajtát szeret és tart. Le a kalappal előttük. Én nagyon kíváncsi és vállalkozó alkat vagyok, így mindig valami újat szeretnék. Ha megvan, akkor egy ideig örülök neki, de aztán újabb kihívás után nézek.
Nem ez az első szakkönyve, korábban a nyúltartásról is írt kötetet. Van más terve is kisállatokkal foglalkozó szakkönyvek terén?
Igen, ez a második könyvem. A nyúltenyésztésről szóló könyvem is hasonló indíttatásból készült. A nyúl a másik kedvenc, amit mindig tartottam az udvaromban. De ezeken túl most is dolgozom egy köteten. Nem tudok leállni, hiszen szeretek írni. Jelenleg kicsit nehezebbek a körülmények, kevesebb a szabadidőm még az eddiginél is, de részben már megírtam a Víziszárnyasokról szóló kötetet. Ebben kacsa-, liba- és récefajták tartása, nevelése lesz a téma, illetve különleges víziszárnyas fajták bemutatása. Aztán, ha ezt sikerül befejeznem, fejben már van további tervem is. Szeretnék egy gyerekeknek szóló, az állattartást bemutató könyvet is készíteni. De van egy teljesen más témájú könyv is a gondolataimban. Nagy hobbim a motorozás, és egyszer szeretnék egy útikönyvet készíteni motorosoknak, hazánk legszebb látnivalóival, szállásokkal, túraútvonalakkal.
(A Könyv Guru portál engedélyével.)